WiFi Sinyalleri Resimleri. Görüntüleri

Çevredeki Wi-Fi ağlar özel olarak geliştirilen LED bir anten aracılığıyla ve özel fotoğraf çekim tekniğiyle birlikte ışıklandırılıyor.
İphone Servis

Oslo Mimarlık ve tasarım Okulu tarafından gerçekleştirilen bir projede, çevredeki Wi-Fi ağlar özel olarak geliştirilen LED bir anten aracılığıyla ve özel fotoğraf çekim tekniğiyle birlikte ışıklandırılıyor.

Kablosuz ağlar günümüzde ekmek ve su gibi temel ihtiyaçlar arasına girdi desek yeridir. İnsanlar artık notebook , netbook , tablet PC , cep telefonları ve diğer taşınabilir Wi-Fi cihazlarının bir çoğuna sahip. Ve her nereye gidilirse gidilsin bu cihazlara sahip olan kişiler çevrede Wi-Fi sinyallerini mutlaka ararlar.

Çünkü artık yer yüzündeki hemen hemen her noktada Wi-Fi sinyallerine rastlamak mümkün. Peki artık bu kadar geniş kapsama alanına sahip olan Wi-Fi sinyallerinin nasıl bir görünüme sahip olduklarını hiç merak etmiş miydiniz?

Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu’ndan Timo Amall, Jorn Knutsen ve Einar Sneve Martinussen tarafından gerçekleştirilen bir proje, kentlerdeki Wi-Fi sinyallerini LED ışıklar yardımıyla gözler önüne seriyor. Projeye imza atan üçlü, Wi-Fi sinyallerin mekansal şekilleri ve sinyal kalitelerini gösteren anten özellikli bir cetvel geliştirdi. Bu cetvel çevredeki Wi-Fi sinyalleri ve sinyal gücünü algılayarak aynı oranda LED ışık veriyor.

4 metre uzunluğundaki bu Wi-Fi cetvel ile kent ve mahalle içinde yürüyen araştırmacılar özel fotoğraf çekim tekniğiyle Wi-Fi sinyallerinin şekillerini ve sinyal güçlerindeki değişimleri kısacası sinyallerin topografyasını LED ışıklar sayesinde gözler önüne seriyor.

İlk olarak Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu çevresinde gerçekleştirilen sinyal ölçümleri sonralarda sokak aralarına taşınıyor. Araştırma sonucunda elde edilen gözlemlerde Wi-Fi ağları ile çevre arasındaki ilişki verileri elde edilmiş.
Wi-Fi sinyallerinin güç seviyesi, tutarlılığı ve kapsama alanı, çevre ve yapılara göre farklılıklar gözetiyor. Örneğin küçük ve eski yapılardan yayılan sinyaller, çoklu kullanıcılı büyük kurumların Wi-Fi ağlarından farklı olarak yol üzerinden sokak aralarına karışıyor. Bu sinyaller yoğun yerleşim alanları ve kampüslerde olan Wi-Fi ağlardan daha kısa fakat aynı zamanda daha fazla. Sonuç ise bu ışıklandırmanın, ağ tabanlı kentlerin nasıl dağınık, yaygın ve enformel olabileceğini gösteriyor.

kaynak: PC Extra[tooltip type=”box” html=”İşte Girdi Sizin İçerik” box_background_color=”#eeeeee” box_opacity=”0.95″ box_padding=”10″ box_border_color=”#3F3F3F” box_border_width=”1″ box_border_radius=”0″ id=”182f170842d032d786e9ef318730ca7e” /]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir